Okolica


Ińsko to miejscowość letniskowa w makroregionie Pojezierza Drawskiego. Położona w odległości około 80 km od Szczecina i około 80 km od morza.
Miasto jest położone w centrum Pojezierza Ińskiego, nad południowym brzegiem jeziora Ińsko, zaliczanego do najpiękniejszego krajobrazom na Pomorzu Zachodnim, o wodach I klasy czystości. Jest najwyżej położona miejscowością (130 m n.p.m.) na Pojezierzu.

Najwyższe wzniesienie Wyżyny Ińskiej – góra Głowacz (180 m n.p.m.), która jest jednocześnie rezerwatem przyrody, znajduje się w odległości 7 km od Ińska. Nie bez powodu nazwano ten obszar Szwajcarią Ińską. Na zdjęciu poniżej widok od strony Promyka na Wyspę Sołtyski – rezerwat leśny o powierzchni 22 ha, gdzie ochronie podlega starodrzew bukowy i dębowy.

Ze względu na niepowtarzalny charakter, malownicze tereny, niezwykle cenne rezerwaty z bardzo bogatą fauną i florą utworzono w 1981 roku Iński Park Krajobrazowy, który obejmuje obszar utworzony przez lodowiec. Rozciągające się wokół jeziora Ińsko wzgórza morenowe i czołowe składają się na niepowtarzalny krajobraz. Jeziora Wyżyny Ińskiej to prawdziwa ozdoba pejzażu.

Na szczególną uwagę turystów zasługuje niezwykle ukształtowana linia brzegowa jeziora: półwyspy, wyspy, zatoki.

Ciekawostką dla koneserów turystycznych są pływające wyspy na jeziorach Linówko i Kamienny Most.

Ze względu na obfitość (18 jezior i 45 mniejszych zwanych oczkami) i urozmaicenie terenu Iński Park Krajobrazowy został nazwany krajem błękitnych jezior i okrytych lasami wzgórz.

Okolice Ińska znane są z licznych wykopalisk archeologicznych oraz rzadko spotykanych zabytków architektury. Zachowały się tutaj liczne grodziska. Na uwagę zasługują również zabytkowe, osiemnastowieczne i dziewiętnastowieczne kościółki wiejskie oraz domy mieszkalne, budowane z kamienia, z charakterystycznymi drewnianymi wieżami.

Od miasteczka w różnych kierunkach prowadzą niezliczone szlaki turystyczne. Amatorzy jazdy konnej mogą korzystać z oddalonych ok. 20 km ośrodków jeździeckich.

Serdecznie zapraszamy miłośników pieszych i rowerowych wędrówek, amatorów sportów wodnych, wędkarzy, grzybiarzy i myśliwych. Przepiękne ińskie krajobrazy czekają także na turystów, którzy lubią fotografować, malować, rysować i podziwiać piękno natury.

Napisz do nas